تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸
کد: ۱۶۷۷۸

افرادی که در کمال تعجب بیشتر از دیگران زنده می‌مانند

هیچ کس از دیر کردن خوشش نمی‌آید، اما بعضی آدم‌ها هیچ وقت نمی‌توانند خودشان را سر وقت به جایی برسانند. گرچه همیشه تاخیر داشتن، ویژگی بدی محسوب می‌شود، اما از قرار معلوم این مساله ابعاد مثبتی هم دارد. طبق پژوهش محققان دانشگاه هاروارد، تاخیر داشتن ممکن است برای سلامتی مفید باشد.

افرادی که در کمال تعجب بیشتر از دیگران زنده می مانند afradi kh dr kmal taajb bishtr az digran zndh mimannd

کسانی که تاخیر دارند اضطراب کمتری دارند

کسانی که همیشه تاخیر دارند در مقایسه با کسانی که اینگونه نیستند، آدم‌هایی کمتر مسئولیت پذیر تلقی می‌شوند، اما وجه مثبت تاخیر داشتن این است که شما احتمالاً بیشتر عمر خواهید کرد. محققان علت این مساله را اینطور توضیح داده اند که احتمال احساس آرامش بیشتر در زندگی، در کسانی که دائماً تاخیر دارند، در مقایسه با کسانی که همیشه سر وقت می‌رسند، بیشتر است.

کسانی که همیشه دیر می‌رسند اجازه نمی‌دهند چیز‌هایی مثل ضرب العجل‌ها یا کمبود وقت روی روحیه‌ی آن‌ها تاثیر بگذارد، در نتیجه آن‌ها کمتر دچار اضطراب می‌شوند. بر خلاف کسانی که همیشه سر وقت می‌رسند، افرادی که تاخیر دارند اجازه نمی‌دهند زمان به آن‌ها اضطراب وارد کند. در نتیجه، احتمال ابتلا به مشکلات روانی مرتبط با اضطراب، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی عروقی در آن‌ها کمتر است.

 

کسانی که تاخیر دارند آدم‌های شادتری هستند

تاخیر داشتن با خوش بینی و شور و شوق زیاد هم ارتباط دارد. به همین دلیل است که کسانی که دائماً تاخیر دارند اغلب تصور می‌کنند می‌توانند به همه‌ی وظایف روزانه، برنامه‌ی ورزش کردن و بقیه‌ی امور زندگی خود برسند و با همه‌ی این ها، به قرارهایشان هم سر وقت برسند. گرچه تخمین‌های زمانی آن‌ها اغلب غلط از آب در می‌آید، اما نگرش خوش بینانه‌ی آن‌ها به زندگی فواید بلند مدت مهمی دارد.

به گفته‌ی محققان دانشگاه هاروارد، افراد خوش بین در مجموع شادتر هستند، چون همیشه راهی برای دیدن نیمه‌ی پر لیوان پیدا می‌کنند. طبق تحقیق دانشگاه هاروارد، داشتن نگرش مثبت نسبت به زندگی می‌تواند سلامت شما را ارتقاء دهد و به شما این امکان را دهد که عمر طولانی تری داشته باشید، چون برای حفظ سلامت قلب و کمک به گردش خون توصیه به خوش بینی می‌شود.

 

کسانی که تاخیر دارند باهوش‌تر هستند

تاخیر داشتن یکی از شاخصه‌های هوش بالا است. تحقیقات بیان می‌کند کسانی که همیشه تاخیر دارند معمولاً چند کار را همزمان انجام می‌دهند، مساله‌ای که نشان می‌دهد ممکن است در زمان مواجهه با یک چالش این افراد در حل مساله بهتر باشند.

یک توانایی دیگر کسانی که دائماً تاخیر دارند این است که می‌توانند به سرعت به راه حل‌های خوبی پیدا کنند، چون بیشتر در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که مجبور باشد به سرعت فکر کنند و واکنش نشان دهند و همیشه با ضرب الاجل‌ها رو به رو می‌شوند. این مساله آن‌ها را در مقایسه با کسانی که همیشه سعی می‌کنند به موقع به جایی برسند، به آدم‌های کارآمدتری تبدیل می‌کند.

 

کسانی که تاخیر دارند بیشتر عمر می‌کنند

در مجموع آنکه کسانی که همیشه تاخیر دارند کمتر اضطراب دارند، شادتر هستند و از قرار معلوم، باهوش‌تر هم هستند؛ و از آنجایی که احتمال ابتلا به بیماری‌های مرتبط با اضطراب در کسانی که احساس آرامش بیشتری دارند، کمتر است، به نظر می‌رسد تاخیر داشتن به شما کمک می‌کند عمر طولانی تری داشته باشید، بنابراین بار دیگری که دیر کردید خیلی به خودتان سخت نگیرید.

البته هرگز توصیه به تاخیر داشتن نمی‌شود و کسانی که تاخیر دارند باید روی این عادت خود کار کنند، اما خوب است بدانید که دیر کردن هم وجه مثبتی دارد.

منبع: شفقنا زندگی

پربیننده‌ترین مطالب