تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد: ۱۶۴۰۹

یوپونور

یوپونور، یک شرکت آلمانی و بزرگترین تولیدکننده ی لوله های غیرفلزی جهان می باشد که در نوامبر 2015 از مرز تولید یک میلیارد متر لوله پنج لایه گذر کرده است.

یوپونور ioponor

شرکت یوپونور که مخترع لوله های پکس، اتصالات پرسی و لوله های گرمایش کفی هم است، در سال 1990 لوله های پنج لایه را که یک نوآوری مهم در خصوص تلفیق فلز و پلیمر بود، به دنیا معرفی کرد و در 25 سال گذشته به طور پیوسته کیفیت محصولات خود از جمله ابزار ، لوله و اتصالات را بهبود داده است.

لوله های پنج لایه دارای دو لایه پلیمر، یک لایه آلومینیوم و دو لایه چسب است که تلفیق فلز و پلیمر باعث حذف معایبی از جمله پوسیدگی و اضافه شدن مزایایی مثل انعطاف پذیری و مقاومت بالا شده است. لوله پنج لایه برای آب شرب بهداشتی، رادیاتور، فنکویل، سیستمهای گرمایش کفی و همچنین سرمایش کاربرد دارد. شرکت سوپرپایپ نیز از سال 1376 به عنوان اولین تولیدکننده لوله های پنج لایه در ایران تولید لوله های سایز 16 تا 32 میلیمتر را با خط تولید یوپونور و تحت لیسانس آن شرکت آغاز کرد. کیفیت بالای این محصولات باعث جلب اعتماد جامعه مهندسی و ساخت و ساز کشور به محصول شده است.

 

پیشگام در صرفه جویی مصرف انرژی

مرکز جدید لجستیک خود را به مساحت 16,800مترمربع در شهر هاسفورت آلمان افتتاح کرد. استفاده از این مرکز لجستیک نه تنها مسیر حمل و نقل را به میزان 1,2 میلیون کیلومتر در سال کم میکند و تولید گاز Co2 را نیز کاهش می دهد، بلکه به دلیل استفاده از سیستمهای تاسیساتی یوپونور، نمـونه چشـمگیری در صرفه جویی مصرف انرژی است. سیستم گرمایش کفی، دیگهای چگالشی و هیت پمپ ها در کنار ویژگیهای ساختمان، باعث کاهش بار حرارتی مورد نیاز این مرکز به میزان فقط 507 کیلووات شده است. این مقدار بار حرارتی در مقایسه با ساختمان های مشابه در آلمان که تولید انرژی آنها با روشهای رایج انجام میشود، حدود 60% صرفه جویی در قیمت انرژی مصرفی را نشان میدهد؛ به همین دلیل هزینه های انجام شده برای استفاده از سیستمهای تاسیساتی یوپونور در این پروژه، در مدت ده سال جبران خواهد شد.

در طراحی سیستم گرمایش کفی این پروژه، دمای طرح خارج -16 درجه سانتیگراد، دمای میانگین آب 40 درجه سانتیگراد و بار حرارتی 40 وات بر مترمربع درنظر گرفته شده است. با اینحال در زمانی که دمای خارج به -3 درجه سانتیگراد میرسد، بار حرارتی مورد نیاز این پروژه حدود 24 وات برمتر مربع و دمای میانگین آب 31 درجه سانتیگراد است. اجرای سیستم گرمایش کفی این پروژه به روش صنعتی انجام شده است. شرکت سوپرپایپ نیز، سیستم گرمایش کفی پروژه هایی از جمله آشیانه ی هواپیماهای پهن پیکر شرکت ماهان در فرودگاه امام خمینی را با همین روش اجرا کرده است.

 

در توضیحات یوپونور آمده است:

Uponor - your solution provider for plumbing, radiant heating and cooling, local heat distribution and infrastructure.
Uponor Oyj is a Finnish company that sells products for drinking water delivery, radiant heating and cooling. Uponor Group has approximately 4,100 employees. Uponor Corporation's shares have been listed on the Helsinki Stock Exchange, with ticker symbol UPONOR, since 6 June 1988.

منبع: teema.ir

پربیننده‌ترین مطالب